SAUKLIS VEIKALĀ – PĀRĀK LABS, LAI IZMESTU!

     Šodien uz ielas, pa ceļam uz sabiedriskā transporta pieturu, nejauši satiku Elzas kundzi. Knapi atpazinu. Sen nebijām redzējušās.
    Piedāvāju panest viņas iepirkumu somu, bet viņa tikai pasmējās: “Ko, nu, meitiņ! Tur jau nekā nav!” un ironiski piebilda, “bagāts, kā grib – nabags, kā var.”
    Zināju, ka Elzas kundze ir pensijā un dzīvo mazā vienistabas dzīvoklītī. Bērnu, kas palīdzētu, viņai nav.
    Vaicāju: “Kā sokas?”
    Elzas kundze tikai atsmēja: “O! Beidzot veikali ir padomājuši par pensionāriem un maznodrošinātiem! Es tagad iepērkos veikalos no plauktiem ar saukli: “Pārāk labs, lai izmestu!”, vai arī “Nocenots”.”
    Es uz viņu paskatījos un secināju, ka kopš pēdējās tikšanās, pāris gadus atpakaļ, viņa ir stipri sakritusies, mati pilnīgi sirmi un stipri plānāki, seja pelēka un krunkaina. Augums sakumpis un nav vairs tā apaļuma. Drēbes vējā kūļājas kā uz pakaramā. Drīzāk jau Elzas tante, nevis kundze.
    Atbildēju, ka: “Es jau ar’ tur kādreiz kādu delikatesi nogrābstu. Neesmu jau cimperlīga. Tas nekas, ka termiņš tūlīt beigsies – vēl jau ēdams.”
    “Nu ja, nu ja, meitiņ,” Elzas kundze mani pārtrauca, “tu tajā plauktā tikai “iemet aci”, bet man tā ir nepieciešamība. Nepietiek ar to valsts doto “nabagu paku”, vēl jau kaut ko no veikala arī vajag. Naudiņas maz, jo, kad nomaksā rēķinus, makā gandrīz nekā vairs nav. Labi vēl, ka veselība kaut kā turas.”
    Manu acu skatiens “iedūrās” trotuārā – tas ir briesmīgi! Elzas kundze visu mūžu godprātīgi un smagi strādāja! Nu ja, alga jau nebija nekāda lielā, bet viņa vienmēr teica, ka vienai mutei pilnīgi pietiek. Varu iztēloties, kāda tagad pensija.
    “Jā, meitiņ,” Elzas kundze turpināja, “tā, nu, tas ir ... iekrājumi, izņemot “zārka naudu”, ir jau praktiski “izkusuši”. Ja vēl cels cenas pakalpojumiem un pārtikai, nekas cits neatliks, kā sarīkot atvadu dzīres par to naudu un doties uz nabagmāju. Ļoti negribas! Vēl jau jauna un ejoša esmu: pati sevi varu sakopt un aprūpēt. Ja tikai būtu kāda lieka kapeika. Ai! Ko, nu, es te par sevi! Labāk pastāsti, kā tev iet?”
    Nepaguvu, jo nāca autobuss un man bija jābrauc uz pasākumu. Nevarēju atļauties gaidīt nākamo transportu.
    Jā ..., mēs visi kaut kur steidzamies un tik reti viens otru satiekam. Kas to zin, kad un, vai vēl satikšu Elzas kundzi ...
    Braucot autobusā domāju: cilvēks visu mūžu strādāja, lai vecumdienās “kārtu zobus vadzī”? Viņa vienmēr lepojās ar Latviju: padomju  okupācijas laikā 11. novembrī dedzināja sveces, 18. novembrī klāja galdu ar sarkabaltsarkanu noformējumu, bet 25. marts, 14. un 17.jūnijs bija sēru dienas. Tāda bija Elzas kundzes ģimenes paaudžu tradīcija.
    Jā ..., mēs jau cik gadus dzīvojam atkal brīvā Latvijā un nevar saprast: raudāt, dusmoties, vai smieties, jo visapkārt ir tik daudz to cilvēku, kuri saņem tās valsts “nabagu pakas”, jo pensijas ir pārāk niecīgas, salīdzinājumā ar darba mūžu. Bez tam, mūsu brīvībā visapkārt pārsvarā dzird tikai krievu valodu. Dzīvoju Rīgas “guļamrajonā”. Manai mājai vienā pusē ir padomju krievvalodīgo okupantu pēcteču skola, bet otrā pusē viņiem bērnudārzs. Ieeju vietējā bodītē: skolēniem laikam garais starpbrīdis, un veikals pilns ar krievu valodā klaigājošiem bērniem. Jā, es esmu Latvijā. Rīgā uz ielas dzirdēt latviešu valodu, tas ir retums. Mums, latviešvalodīgajiem, laikam tāds kluss un pacietīgs temperaments, vai, nu, mēs esam ļoti maz. Pat citās svešvalodās runājošos dzird biežāk. Varbūt visi latviešvalodīgie čakli strādā, lai būtu cilvēka cienīgas pensijas, bet pensionētie latviešvalodīgie sēž savās mājās “četrās sienās”, jo, kur tu ar tukšu maku tālu aiziesi. Tādi, nu, mēs, brīvi kungi savā zemē, esam.
     Nezinu, ko teikt. Es jau pati arī, šodienas cenu līmenī, dzīvoju “no rokas – mutē”. Bailes domāt par vecumdienām, bet lepojos ar savu zemi – Latviju, skaistu un bagātu: ar mežiem, kuri pilni ar zvēriem un putniem; ar upēm un ezeriem, pilniem ar zivīm; ar mierīgu zemi pie Baltijas jūras. Ļoti ceru, ka tādu nabadzīgu cilvēku, kā Elzas kundze, nav daudz, un par to valodu tikai pārspīlēju.
     Paguvu uz koncertu. Biļete ir, nedrīkstēju nokavēt. Man jau ar’ liekas naudas nav: nenopirku sev miesai ēdamo – nopirku biļeti dvēselei.