REIZ BIJA BARIKĀDES

Barikādes. Jā, noteikti atceros, jo pati uz tām netiku. Man bija draudzene Gunta, kura bija barikāžu dalībniece. Toreiz uzņēmuma priekšnieks mani atstāja dežūrēt pie viņa dienesta telefoniem. Bez tam, tur bija īpaša telefona līnija ar visu PSRS un arī teletaips, ar kuru pratu rīkoties. Biju uz priekšnieku nikna. Es arī gribēju būt pirmajās rindās, bet tupēju aizmugurē. Tikai vēlāk sapratu, ka priekšnieks man bija uzticējis ļoti svarīgu posteni – viņš bija pārliecināts, ka ārkārtas situācijā uz mani var paļauties. Bija solīdi darbinieki, kuri bija neizpratnē: “Ak, ko nu tas vieglprātīgais skuķis! Es zinu labāk, kas jādara ...” Bet priekšnieks atteica: “Laila tiks galā ...” Protams, ka toreiz bija koordinējoši zvani, jo dežūrēju paralēli dispečerim, kurš “rāvās vaiga sviedros” – paldies, viņiem. Visa mūsu smagā tehnika un smagās automašīnas bija Rīgā. Arī mana draudzene – Gunta. Kad biju aizskrējusi “paraudāt uz viņas pleca”, ka šefs mani notupinājis pie telefoniem, viņa tobrīd izvēlējās gaļas āmuriņus (viens metāla, otrs koka): “Laila, kā tu domā, kuru no viņiem ņemt līdzi?” Atbildēju, lai ņem abus – ar vienu varēs .... sist ar otru ... sasildīties. Un nobirdināju asaru – laimīgā, viņa brauc aizstāvēt Latvijas brīvību. Ņēmu savu adīkli un devos uz savu barikāžu posteni. Dažus zeķu pārus uzadīju. Arī labi. Gunta āmuriņus atveda mājās. Vēlāk, dauzot karbonādes, smējāmies – kādas mēs bijām muļķes ... viena ar nopietniem aparātiem barikāžu aizmugurē, bet otra ar nenopietniem rīkiem uz barikādēm. No sākuma man tā kā kremta, ka viņai iedeva “medāli”, bet man neko, jo pēc nolikuma tas pienācās tikai tiem, kas tur bija, nevis tie, kuri viņus atbalstīja. Arī to esmu sapratusi, ka ne jau tajā medaļā ir patriotisms, bet katra rīcībā un attieksmē – sirdsapziņā pēc barikāžu notikumiem. Labi, ka mana draudzene Gunta vairs neredz to, kas tagad notiek. Tikai zinu vienu – āmuriņi no viņas rokām neizkristu. Diemžēl. Un labi, ka man tā “medāļa” nav, jo man vairāk, vai mazāk ir tīra sirdsapziņa par to, ko darīju pēc barikādēm (pēdējā piebilde ir veltīta tiem, kuri ar vienu roku aizstāvēja Latviju, bet ar otru roku to pēc tam to postīja).

.

Rindas, rakstītas 2021.gada 15.janvārī:
Barikāžu atceres ugunskurā
Atmiņu dzirkstis debesīs lido.
Tur siltumā taustāma vēsture
Nosalušas sviestmaizes garšā,
Saltumā kūpošā tējas krūzē
Un dalībnieka barikāžu stāstā,
Ritošā asarā grumbainā vaigā,
Lūgšanā “Dievs, svētī Latviju!”
Gadu no gada sanākam kopā,
Lai janvāra barikāžu notikumi
Paliek vien ugunskura liesmā,
Lai jaunām paaudzēm rokās
Sarkanbaltsarkanais karogs
Latvijas brīvībā mūžīgi plīvo.


Un mana 2022.gada barikāžu vīzija, pierakstīta 2021.gada 18.novembrī. Nezinu, vai piepildījusies, vai esmu alojusies. Ļoti ceru, ka šī mana vīzija ir pilnīga nepatiesība.

Barikāžu ugunskuros
Zaķusala dūmos
Bezgalīga potēšana
Ļaudis plēšas
Nomocīti

Barikāžu ugunskuros
Brīvība ir liesmās
Vakcinēti saskaitīti
Varas šantažēti
Padevīgi

Barikāžu ugunskuros
Pelnos cerības
Baidās veci jauni visi
Tauta apjukusi
Slimīga

Atceramies barikāžu laiku – pagājušā gadsmita beigas. Nu jau tuvojas beigām nākamā gadsimta pirmā ceutrdaļa. Un, kur mēs esam? Pats skumjākais, ka brīdī, kad visai pasaulei draud reālas briesmas, kādi vēl pamanās kašķēties, kauties. Varenās kaimiņu rokas snaikstās uz visām pusēm: kādus baksta ar ieročiem, kādus ar bēgļiem. Nu nav miera. Un kauna arī nav. Un sāta nav: "ja hoču, mņe nado - malo, malo, malo ..." Acis sprāgst no pieres laukā, vaigi ļum, "no nado - potomu čto malo". Kā cilvēki nesaprot, ka tas viņa, kašķa brīdī, izrautais kumoss, vispārējā katastrofā var tikai iesprūst rīklē un veicināt postu gan pašam, gan svešam. Visā šajā jezgā Latvijas sabiedrība ir sašķelta: bagātie/nabagie, gudrie/muļķi, bļaujošie/nogaidošie, labie/sliktie, valdība/tauta, vakcinētie/antivakseri, zaļā zona/sarkanā zona, šodien drīks/rītā nedrīkst, varbūt/nebūt, vainīgs/nevainīgs utt. utt. BET ES VĒLOS: LATVIJAS ZEME UN VIENOTA TAUTA.

Šodien barikādes
Ir pagātnes simbols,
Jo visa patiesā cīņa
Ir katrā cilvēkā:
Viņa prātā,
Viņa sirdsapziņā
Un ikdienas rīcībā -
Nākotnes rezultātā.
2022.gada 17.janvārī