UZDEVUMS  "RĀCENIS"

     Kādā lauku sētā dzīvoja Vectētiņs, kurš audzēja rāceņus un kāļus. Tie viņam auga bagātīgi: lieli un garšīgi. Pietika gan paša ģimenei, gan kaimiņu cienāšanai, gan ko uz tirgu vest.
      Vectētiņam bija Mazdēliņš un Mazmeitiņa - jauki, rosīgi un zinātkāri bērni, kuri vasaras brīvlaikus pavadīja pie Vectētiņa un Vecmāmiņas, un, cik nu spēja, piedalījās lauku darbos.
      Taču šogad Mazdēliņš ieradās ar jauno datoru un jau no pirmās dienas pie tā sēdēja kā pielīmēts. Viņš nedzirdēja ne Vectētiņu, ne Vecmāmiņu un ignorēja Mazmeitiņu - savu mazo māsu, kaut gan dators bija domāts viņiem abiem. Dienas ritēja, bet Mazdēliņš tikai sēdēja un sēdēja pie datora. Mazmeitiņa jau bija brūna no saules, kamēr Mazdēliņš sēdēja bāls kā tumsā audzis stādiņš.
      Vectētiņš, ik pa laikam, vakaros pirms gulētiešanas mazbērniem stāstīja savu mīļāko pasaku par rāceni. Mazmeitiņa to jau zināja no galvas, bet viņš vienmēr tik interesanti stāstīja, ka viņa atkal uzmanīgi klausījās. Šoreiz Mazmeitiņai ienāca prātā doma, ka viņas brālis ir kā rācenis, kurš jāizrauj no datoratkarības augsnes. Mazmeitiņa to pastāstīja Vectētiņam ar Vecmāmiņu. Sākumā viņi pārsteigti klusēja, bet tad piekrita. Kā nekā, Vectētiņš bija labākais rāceņu rāvējs visā apkaimē - vai tad nu nenoraus Mazdēliņu no datora? Noraus kā nieku!
      Tā nu Vectētiņs devās pildīt uzdevumu "Rācenis". Šo nosaukumu izdomāja Mazmeitiņa, jo Vecmāmiņa ieminējās, ka katram pasākumam vajagot atslēgvārdu, un, ja tas būšot pareizi izvēlēts, pievilkšot veiksmi.
      Vectētiņš vilka, vilka, bet nenovilka Mazdēliņu no datora un neizvilka no atkarības. Viņš sauca palīgā Vecmāmiņu. Atnāca arī Mazmeitiņa. Tad nu viņi visi trīs vilka, vilka Mazdēliņu, bet atkal nekā.
      "Ko teiksi, mīļā, ja rīkosimies kā tajā pasakā un pasauksim palīgā arī Suni un Kaķi?" Vectētiņš bija apņēmības pilns.
      Vecmāmiņa piekrita un viņus sasauca. Suns atlēkšoja ātri, bet Kaķis atnāca nesteidzīgi soļodams. Tad nu viņi visi vilka, vilka, rāva rāva ... Un atkal nekā.  
      Mazmeitiņa ieminējās, ka pietrūkst Pele. Jā, patiešām! Pārējie piekrita. Bet, kur viņu meklēt? Vectētiņš ar Vecmāmiņu un Mazmeitiņu bija nesaprašanā. Kaķis pieteicās aiziet sameklēt.
     Bet Pele jau pati nāca: uzvilkusi gumijas cimdu, kuram nograuzusi vidējo pirkstu, lai varētu izbāzt galvu, un ķepas sabāzusi brīvajos cimda pirkstos. Viņa ar abām ķepām turēja šķēres.
     Kas nu tagad būs? Visa glābējkomanda bija apjukusi. Tikmēr Pele piegāja pie datora elektrības vada un pārgrieza to: dzirkstelēm lecot un pašai pīkstot; vads pušu, un šķēres asmeņos robs. Pele nopurinājās, nometa šķēres, apgriezās un, degunu gaisā saslējusi, aizgāja.
     Tas tik bija pārsteigums! Un Vectētiņš sevi nosauca par aunu, jo nebija spējis iedomāties atslēgt datoru no strāvas.
     Pēc dažām stundām dators izlādējās,  un Mazdēliņš pats atkrita no datora. Bet, ak vai, vads izrādījās bojāts. Tad viņš beidzot ieraudzīja, kas apkārt notika, un saprata, ka sen nebija redzējis Vectētiņu un Vecmāmiņu. Arī māsa vairs nelikās tik kašķīga. Un, kā viņa nosauļojusies! Kā piena šokolāde!
    Mazdēliņš gribēja, lai salabo vadu, bet Vectētiņš notēloja gudru muļķi un iestāstīja, ka šo vadu nav nemaz tik vienkārši salabot, jo tam iekšā esot īpašs datorvads, un, kad atbraukšot tētis, tad arī domāšot, ko un kā darīt.
      Mazdēliņš šīm mulķībām noticēja tāpat kā tam, ko lasīja internetā. Tik ļoti jau bija pieradis nedomāt un arī nevērtēja to, ka informācija var būt sagrozīta: vai nu apzināti, vai nu zināšanu trūkuma dēļ.
     Pirmajās dienās bez datora Mazdēliņš ļoti kašķējās ar māsu, bet runāt pretī Vectētiņam un Vecmāmiņai neuzdrošinājās. Viņš pukojās par to, ka tēvs no komandējuma atgriezīsies tikai pēc divām nedēļām.
       Ārā bija brīnišķīgs laiks: upē ūdens silts un lietu nesolīja. Arī siens jāvāc, un arvien biežāk vakaros pēc garas lauku darba dienas Mazdēliņš un Mazmeitiņa aizmiga pie galda ar karoti rokā. Atkal bija kā agrāk, tikai tās divas nedēļas aizskrēja ātri un atbrauca tētis ar jaunu vadu datoram.